VÁCLAV KOUBEK, BRATŘI V TRIKU NEBO IGOR HNÍZDO

Stará škola Křižany láká na letní festival „Školní tranzistor“, který proběhne v rámci Dnů lidové architektury v neděli 24. července. Zve na koncerty, divadla, prohlídku památky, ale i interaktivní tématické dílny pro děti se zkušenými lektory. Vstupné je dobrovolné.

Na druhém ročníku multižánrového festivalu pro celou rodinu vystoupí písničkář, básník a herec Václav Koubek s kapelou, populární dvojice komiků Bratři v tricku se svým Prasečím cirkusem, ve školním sadu zazpívá oblíbený dětský sbor Severáček. Roli moderátora a Igora Hnízda se letos poprvé zhostí herec Ondřej Bauer (VOSTO5, Kašpárek v rohlíku). Proběhnou speciální zábavné dílničky pro děti na školská témata pod vedením zkušených lektorů, divadlo pro malé i velké obstará známý moderní loutkář Ruda Hancvencl s pohádkou V jednom lese… a besedu na téma historie našich chalup povede Ivan Peřina (NPÚ). Nebudou chybět prohlídky památky, lokální potraviny nebo svlažení v Ještědském potoce či místním pivu.

„Jsme vděční, že Starou školy přijali místní i přespolní jako kulturní zastávku. Přes rok jsme měli na vystoupeních kapacitu vždy naplněnou a teď se těšíme, že naplníme školní zahradu. Věříme, že letošní program zaujme nejen výletníky, ale také rodiny s dětmi pro které bude letos velké zázemí po všech směrech. Rozhodně se však nemusí bát přijít lidé bez dětí. Program je opravdu pro všechny,“ říká nový majitel objektu a hudebník David Landštof.

Dny lidové architektury každoročně seznamují veřejnost s lidovými stavbami, které představují tradiční život na vesnici. Stará škola v obci Křižany se snaží dokázat, že kulturní památka nemusí být jen skanzen a život v ní může být aktivní a v souladu i respektem k tradici.

Stará škola Křižany se nachází na žitavské části Svatojakubské cesty přímo na hranicích Přírodního parku Ještěd. Původně zájezdní hostinec sloužil po většinu své existence jako národní škola až do druhé poloviny minulého století. Chátrající dům začal nový vlastník rekonstruovat v roce 2019 a v loňském roce ho poprvé otevřel veřejnosti s kulturními aktivitami.

Doprovodný program„Školní tranzistor“ v rámci Dnů lidové architektury proběhne v neděli 24. července v budově Staré školy v Křižanech čp. 136 v čase 13.00–20.00. Vstupné je dobrovolné. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *