The Knack ( kapela jednoho superhitu )

The Knack byla americká roková kapela „New Wave“původem z Los Angeles, která se proslavila svým prvním singlem se skladbou My Sharona která byla mezinárodním hitem číslo 1 v roce 1979. Skupina byla založena kytaristou a zpěvákem Doug Fiegerem ( nar.1952 ) původním jménem Douglas Lars narozený v severní části Ditroitu. Předtím než založil The Knack hrál na basu a zpíval ve skupině Sky ( 1970 – 1971 ), která ,ale neměla velký úspěch. Po tomto období se odstěhoval do Los Angeles s vidinou založit novou skupinu. Začal spolupráci s Bertonem Averrem ( kytara , zpěv a klávesy ) ,následně s Bruce Garym ( bicí ) a Prescott Nilesem ( basa ) . Vytvořili spolu několik demosnímků, které byli předlohou k některým skladbám na debutovém albu Get the Knack. Během několika měsíců živého vystupování v klubu Sunset Strip v L.A. se o skupinu začali zajímat a předhánět nahrávací společností. Skupina se po dlouhé úvaze rozhodla pro Capitol Records a následně vychází první debutové album Get the Knack které se stalo jedním z nejprodávanějších alb ve spojených státech . Prodalo se celkem 2 mil. výtisků a skladba My Sharona se stala velkým hitem .. Následný singl Goot Girls Do Not dosáhl na 11 místo a v Kanadě byl na 1 příčce. Nicméně album způsobilo i vlnu kritiky . Byla mu vyčítána podobnost obalu s albem Beatles „ Meet the Beatles „ a také byli kritizováni za zvuk, který se podobal zvuku z 60 let. Kritici je obvinili z Beatles rip – offs (napodobování, vykrádaní ). Skupina a nahravací společnost kritiku odmítla.

V roce 1980 vydal The Knack další album s názvem But the Little Girls Understand. Ačkoli album bylo oceněno zlatou deskou v USA a Japonsku a v Kanadě dokonce platinou, nedosáhlo stejného komerčního úspěchu jako první album. Fieger tvrdil, že všechny písně z tohoto alba byly napsané ještě před prvním albem Get The Knack. Následovalo dlouhé a únavné turné po světě které vyvolalo ponorkovou nemoc a kapela se načas odmlčela.

V létě 1981 se kapela opět sešla, aby natočila další album s názvem Round Trip. Bohužel album bylo velkým neúspěchem s prodejem pouhých 150 000 kopií pozn.redakce ( s pohledem dnešní doby by to byl úspěch,ale v 80 letech to bylo žalostně málo). Po tomto neúspěchu a špatným kritikám odchází z kapely její frontman Doug Fieger. Skupina to následně zkusila s novým zpěvákem Michaelem Des Barresem, ale tato sestava dlouho nefungovala. Následně se kapela rozpadá v roce 1982. Doug Fieger zakládá novou skupinu s názvem Doug Fieger´s Taking Chances.

Píše se rok 1986 a kapela se znovu po 4 letech dává dohromady. Uspořádají několik koncertů a v červenci 1989 přichází nový bubeník Billy Ward. V roce 1990 The Knack podepisuje smlouvu s Charisma Records a natáčí album Serious Fun, které vyšlo v roce 1991. V roce 1992 se opět skupina rozpadá a v roce 1994 se díky filmu Reality Bites kde zazní skladba My Sharona dává znova dohromady aby ještě jednou zažila slávu a vydělala peníze. V roce 1996 Fieger během koncertu zapomíná texty a začíná být dezorientován. Byla mu diagnostikována rakovina mozku se dvěma nádory. Fieger podstoupil léčbu a vrátil se zpět do kapely. Bohužel zhoubná nemoc se mu vrátila a 14.2.2010 umírá ve věku 57 let. Kapela se po jeho smrti definitivně rozpadá.

Zajímavosti :

Skladba My Sharona byla vytvořena předtím než vznikla skupina The Knack. Píseň pojednává o přítelkyni Fiegera 17 letou Sharonou Alperinovou. Fieger tvrdil, že píseň byla napsána z pohledu 14 letého chlapce. Skladba se držela po dobu 6 týdnů na 1 místě v žebříčku Billboard hot 100.

Studiová alba  1979: Get the Knack No. 1 US (5 weeks, 2× Platinum), No. 65 UK,[11] No. 1 Canada (6 weeks, 4× Platinum)[12][13]  1980: …But the Little Girls Understand No. 15 US (Gold), No. 12 Canada (Platinum)[14]  1981: Round Trip No. 93 US  1991: Serious Fun No. 56 CAN  1998: Zoom  2001: Normal as the Next Guy  2003: Re-Zoom  2012: Rock & Roll Is Good for You: The Fieger/Averre Demos Členové od 1979 – 2010

Členové od 1979 – 2010

 Berton Averre

 Doug Fieger

 Bruce Gary

 Prescott Niles

 Pat Torpey

 Billy Wardová

 Terry Bozzio

 David Henderson

 Duane Leinan

Redaktor A.K

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat