Michal Strnad ze SKET vzdal hold Jiřímu Žáčkovi a představuje nový singl Požáry

Michal Strnad je mladý charismatický hudebník, kterého mohou posluchači znát například z oceňované vokální skupiny SKETY nebo také jako sólového interpreta pod pseudonymem STRND. Žánrově se pohybuje na pomezí akustického popu s prvky písničkářství, vždy se ale jeho tvorba opírá o skvělý pěvecký projev.

STRND se chystá na konci léta představit své debutové album a jako první ochutnávku z něho připravil výrazný singl „Požáry“. Předlohou k této skladbě byla báseň Jiřího Žáčka, který Michalovi dovolil text básně upravit pro hudební zpracování.

„Poprvé mi tu báseň představila moje kamarádka, která sama píše krásnou poezii. Já se jí za pár let ozval s tím, že už jsem konečně zhudebnil jednu z jejích básní. Když jsem jí řekl jakou, odpověděla suše: ‚To je ale Žáček!‘ Báseň jsem si mírně upravil pro účely písně a napsal jsem panu Žáčkovi e-mail, kde jsem ho požádal o autorizaci. Byl velmi vstřícný a souhlasil. Moje máma navíc udělala někdy v 80. letech z jeho textů divadelní představení a pan Žáček na něj moc hezky vzpomínal. Když jsem mu poté hotovou píseň poslal, napsal mi: ‚Dobrý, píšu za 1!‘“ popisuje kontakt s Jiřím Žáčkem Michal.

K prvnímu singlu vznikl také působivý videoklip, za jehož vznikem stojí respektovaný režisér a dokumentarista Marek Dušák. O kameru se postaral Radim Dittrich a v hlavních i vedlejších rolích se představuje sám zpěvák v netradičních životních situacích.

„Píseň je vyznáním lásky a oddanosti. Ovšem ty ‚požáry skryté v zápalkách‘ pro mě znázorňují memento, že se může kdykoliv cokoliv podělat. V životě existuje mnoho svodů, kterým máme tendenci podléhat: alkohol, drogy, nevěra atd., které můžou všechno hezké spálit, když to člověk neuhlídá,“ dodává k písni autor a zpěvák.

Michal vyrůstal v divadelní rodině a jako dítě daboval a hrál ve filmech. Přes kořeny v uměleckém prostředí ale vystudoval sociální práci a psychoterapii. Je také absolventem konzervatoře Jaroslava Ježka a na svých koncertech se doprovází na kytaru. Od roku 2011 vystupuje s vokální skupinou SKETY, s níž absolvoval turné po Evropě, Austrálii nebo Tchaj-wanu. Skety si získaly respekt jak v České republice, tak v zahraničí a vysloužily si čtyři nominace na prestižní cenu CARA ve Spojených státech. Diváci mohli Michala vidět také v pořadech Stardance, Český lev nebo po boku Barbory Polákové, Jany Kirschner, Ondřeje Brzobohatého či legendárního kytaristy Michala Pavlíčka. S manželkou Hanou má dvě děti a od roku 2015 spolu provozují soukromou mateřskou školku Mateřídouška.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *